Úvodní stránkaVýzkumná zaměřeníGrantySpoluprácePublikaceOdkazy

Výzkumná zaměření

Reaktivní formy kyslíku v biologických systémech (vedoucí: Pavel Pospíšil)

Studujeme původ radikálových a neradikálních reaktivních forem kyslíku (ROS) v rostlinných a živočišných buňkách. Zaměřujeme se na mechanismus a místo vzniku ROS, zachycování ROS enzymatickými a neenzymatickými antioxidanty a na zkoumání škodlivých účinků ROS na lipidy (lipidová peroxidace) a proteiny (oxidace proteinů).

 

Molekulární a buněčná farmakologie (vedoucí: Viktor Brabec)

Hlavním výzkumným cílem naší skupiny je prohloubit znalosti a porozumění mechanismům biologického (protinádorového a antibiotického) účinku metaloproteinů a využít tyto rozšířené znalosti k vývoji nových tříd metaloproteinů se skutečně novými mechanismy působení a novými spektry biomedicínské aktivity.

 

Struktura a funkce proteinových komplexů (vedoucí: Roman Kouřil)

Náš výzkum je zaměřen na izolaci a strukturní a funkční charakterizaci proteinových komplexů pomocí jednočásticové (kryo) elektronové mikroskopie, elektronové tomografie a analýzy obrazu. Zaměřujeme naši pozornost hlavně na proteinové superkomplexy zapojené do fotosyntézy v široké škále organismů od sinic, rozsivek, hnědých a zelených řas až po suchozemské rostliny.

 

Biofyzikální aspekty fyziologie rostlin (vedoucí: Dušan Lazár)

Studujeme i) změny ve fungování rostlin vyvolané stresem a stárnutím pomocí měření fluorescence chlorofylu in vivo, stavu vody v rostlinách, optických vlastností listů a stability buněčné membrány, ii) elektrické signály a jejich fyziologické reakce u masožravých rostlin a Arabidopsis thaliana a iii) různé aspekty fotosyntézy a její regulace pomocí matematického modelování.


Katedra biofyziky

Přírodovědecká fakulta

Univerzita Palackého v Olomouci

© 2011 Katedra biofyziky
Vyrobil: Tvorba www stránek | Artprodesign.com