12. prosinec 2019

Novinky z oblasti strukturního výzkumu

Dostal jsem cenu ředitele Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) 2019 za smluvní výzkum. Partnerem smluvního výzkumu je Univerzita v Groningenu, v Nizozemí. Předmětem výzkumu bude studium struktury izolovaných pigment-proteinových komplexů izolovaných z tylakoidních membrán různých fotosyntetických organizmů, např. zelených řas, rozsivek a mechů, pomocí transmisní elektronové mikroskopie a obrazové analýzy. Délka trvání smluvního výzkumu byla sjednána na dobu jednoho roku, s celkovým objemem zakázky cca. 960 000,- Kč.

Přístrojové vybavení naší skupiny zabývající se strukturním výzkumem bylo nedávno doplněno o nový ultramikrotom firmy Leica, který bude vyžíván pro přípravu ultratenkých řezů fixovaných biologických vzorků, kterými jsou např. segmenty listů, jehlic a kořenových špiček. Tyto ultratenké řezy o tloušťce cca. 70-80 nm, budou následně analyzovány v transmisním elektronovém mikroskopu. Získané snímky nám poskytnou důležité informace např. o organizaci tylakoidních membrán v chloroplastech nebo organizaci mitotických chromozomů.

Autor: RNDr. Roman Kouřil, Ph.D.