1. červenec 2019

Senescence na G4G

Začátkem června jsme se zúčastnili pátého ročníku olomoucké konference Green for Good (G4G), jejímž nosným tématem jsou významné globální výzvy související se zajištěním dostatečného množství potravin pro stále se rozrůstající lidskou populaci. Senescence, jejímž studiem se dlouhodobě zabýváme, je jedním z dějů, které negativně ovlivňují produkci některých hospodářsky významných plodin. Na rozdíl od živočichů a lidí, u kterých je tento termín v podstatě synonymem pro stárnutí, u rostlin je senescencí označována konečná fáze jejich vývoje. Během ní dochází k přesunu a recyklaci živin a organických látek ze stárnoucích (senescentních) listů do vyvíjejících se částí rostliny nebo do zásobních a reprodukčních orgánů. Senescence tedy zajišťuje efektivní využití zdrojů, do jejichž vytvoření rostlina investovala značné množství energie. Nicméně, předčasný nástup senescence, který může být způsoben např. suchem, působením patogenů či nadměrnou ozářeností, je ze zemědělského hlediska velmi nevýhodný. Jednou z možností, jak lze senescenci oddálit, je aplikace fytohormonů cytokininů. Je ovšem známo, že klasické cytokininy mají řadu negativních účinků (např. inhibují růst kořenů), což značně komplikuje jejich použití v polních podmínkách. Z tohoto důvodu se ve spolupráci s Oddělením chemické biologie a genetiky Centra regionu Haná zabýváme testováním biologického účinku nově připravených látek na bázi cytokininů, cytokininových arabinosidů. Z dosavadních výsledků vyplývá, že tyto látky mají v porovnání s klasickými cytokininy silnější jak antisenescenční, tak i ochranný účinek proti nejrůznějším stresům a zároveň postrádají výše zmíněné negativní vlastnosti, jsou tedy výbornými kandidáty pro využití v zemědělství.

Autor: Mgr. Zuzana Kučerová, Mgr. Marek Rác, Ph.D.