6. říjen 2021

FameLab - Talking Science

Mezi deset nejlepších účastníků letošního českého finále soutěže FameLab - Talking Science se probojovala i naše studentka Bc. Nina Kadášová, která se kromě oboru Molekulární biofyzika na přírodovědecké fakultě venuje také oboru Všeobecné lékařství na lékařské fakultě. Pro svou prezentaci si zvolila téma: „Ako zvládať stres podľa rastlín“.

Gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci!

V letošní Studentské vědecké soutěži O cenu děkana přírodovědecké fakulty bodovali čtyři studenti naší katedry:

Bc. Zuzana Štanclová získala absolutní vítězství v oboru Fyzika za svou bakalářskou práci Vztahy mezi parametry kmitání hlasivek a intenzitou hlasu: Studie zdravé ženy pomocí vysokorychlostní videolaryngoskopie pod vedením doc. RNDr. Jana Švece, Ph.D. et Ph.D.

Hugo Lehoux MSc získal druhé místo v oboru Fyzika se svou prací Chest versus Head Register Differences in Vocal Fold Oscillations across the Pitch Range of Three Octaves. An exploratory Case Study of a Female Professional Singer pod vedením doc. RNDr. Jana Švece, Ph.D. et Ph.D.

Bc. Bc. Rameez ARSHAD, M.Sc. vyhrál doktorskou kategorii v oboru Biologie a ekologie se svou prací Revealing the architecture of photosynthetic apparatus in the diatom Thalassiosira pseudonana pod vedením RNDr. Romana Kouřila, Ph.D.

Mgr. Jana JAKŠOVÁ získala třetí místo v doktorské kategorii v oboru Biologie a ekologie se svou prací Contrasting effect of prey capture on jasmonate accumulation in two genera of aquatic carnivorous plants (Aldrovanda, Utricularia) pod vedením doc. Mgr. Andreje Pavloviče, Ph.D.

Všem oceněným studentům i školitelům gratulujeme!

Studentka Alina Ovsii získala pod vedením doktora Prasada druhé místo v soutěži o cenu rektora za nejlepší studentskou vědeckou práci. Oceněn byl její přínos na publikaci "Reactive Oxygen Species Imaging in U937 Cells".

Gratulujeme!!!

6. únor 2021

Návrat na KBF

--------------------------------------------------------------

Zaměstnanci odd. biofyziky CRH se rozhodli, že přestupovat na nový vysokoškolský ústav CATRIN nebudou a že zůstanou na PřF UP. Všechny výukové povinnosti budou plnit pod Katedrou biofyziky, kam budou v brzké době z odd. biofyziky CRH převedeni. Dnem 5. 2. 2021 je opět umožněno studentům se přihlašovat do 1. ročníku bakalářského studijního programu Biofyzika i do 1. ročníku navazujícího magisterského studia studijních programů Biofyzika a Molekulární biofyzika.

S pozdravem,

Petr Ilík

vedoucí odd. biofyziky CRH a bývalý vedoucí KBF

4. prosinec 2020

Od studentů pro studenty

U příležitosti dnešního Dne otevřených dveří  připravila naše studentka Nina Kadášová informativní brožurku pro zájemce o studium.

27. listopad 2020

Vědu nic nezastaví

Navzdory nelehké situaci i letos proběhne oblíbená Noc vědců. Letos poprvé je možné vychutnat si program i z pohodlí domova, k čemu se výborně hodí téma "Člověk a robot". Program startuje už dnes, ale spousta příspěvků bude k dispozici až do 31.12.2020, včetně naší krátké přednášky na téma "Robot zahradníkem" ;)

Tímto vyhlašujeme výběrového řízení na odborné zahraniční stáže studentů doktorského studijního programu Biofyzika/Biophysics. Týká se pouze studentů, kteří studují podle institucionální akreditace, to je studentů, kteří ve stávajícím školním roce jsou v prvním nebo druhém ročníku. Detaily naleznete zde.

Celkem 7 studentských prací pod vedením našich školitelů získalo letos cenu děkana ve Studentské vědecké soutěži O cenu děkana přírodovědecké fakulty.

V oboru Fyzika si ocenění v doktorské kategorii odnáší Mgr. Pavlína Andrýsková pod vedením doc. RNDr. Karolíny Machalové Šiškové, Ph.D. a Hugo Lehoux, MSc. pod vedením doc. RNDr. Jana G. Švece, Ph.D. et Ph.D.

V oboru Biologie a ekologie si ocenění v bakalářské kategorii odnáší Ovsii Alina a Eliška Průdková, obě pod vedením Ankushe Prasada, Ph.D., v magisterské kategorii Bc. Eva Szczyrbová pod vedením Mgr. Alexandry Husičkové, Ph.D. a Bc. Otakar Savara pod vedením doc. RNDr. Martiny Špundové, Ph.D., a v doktorské kategorii Mgr. Hana Crlíková pod vedením prof. RNDr. Jany Kašpárkové, Ph.D.

Všem oceněným studentům i školitelům gratulujeme!

5. květen 2020

Adéla ještě nevečeřela

Přinášíme rozhovor s doktorem Pavlovičem o jeho úspěšném junorském projektu GA ČR „Regulace enzymatických aktivit v masožravých rostlinách“ a jeho nadšení pro masožravé rostliny obecně.

Autor: KBF
8. duben 2020

Populárně o masožravkách

Naše doktorandka Mgr. Jana Jakšová publikovala článek o elektrické a jasmonátové signalizaci na stránkách nejstaršího stále vycházejícího českého přírodovědeckého časopisu Živa.

Autor: KBF