Aktuality

Videokymografická kamera je původní vynález člena Katedry biofyziky Dr. Jana Švece. Využívá se ke sledování kmitů hlasivek a slouží k diagnóze hlasivkových onemocnění v lékařské praxi. Nyní je ve spolupráci s odborníky z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR a s lékaři z Hlasového centra Praha vyvíjen software, který pohyb hlasivek z videokymografických záznamů detekuje a poruchy kmitání kvantifikuje automaticky.

16. únor 2018

Přednáška pro žáky

Zástupci Katedry biofyziky navštívili Masarykovu střední školu zemědělskou v Opavě. Studenti dvou tříd si vyslechli prezentaci o stresu rostlin a jejich schopnosti se vypořádat s nepříznivými podmínkami prostředí. Studenti si také vyzkoušeli extrakci chlorofylu z listů pšenice a měření s několika přístroji používanými ve stresové fyziologii rostlin.

První trojdimenzionální model největšího stabilního superkomplexu fotosystému II, navíc v unikátním rozlišení, přinesl mezinárodní výzkum, na němž se kromě vědců z Nizozemska a Francie podíleli i zástupci olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Roman Kouřil a Ravindra S. Kale. Výsledek jejich zhruba dvouleté práce nedávno publikoval prestižní časopis Nature Plants.

Život na Zemi je závislý na molekulárním kyslíku, který vzniká oxidací vody během fotosyntézy rostlin. Při neúplné oxidaci vody vzniká namísto molekulárního kyslíku peroxid vodíku, který se v přítomnosti přechodných kovů redukuje na velmi nebezpečný hydroxylový radikál. V důsledku přítomnosti nepárového elektronu má hydroxylový radikál schopnost oxidovat všechny organické molekuly v jeho okolí. V naší studii jsme ukázali, jak hydroxylový radikál postupně oxiduje aminokyseliny D1 a D2 proteinů ve fotosystému II vyšších rostlin. Molekulární mechanismus oxidace proteinů hydroxylovým radikálem jsme publikovali spolu s americkými kolegy ve vědeckém časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America).

Olomoučtí vědci z Centra regionu Haná si připsali další úspěch, o kterém informují i zahraniční vědecké časopisy. Biofyzik Andrej Pavlovič spolu s kolegy z Německa, Itálie i dalekého Japonska zkoumal účinky různých tlumících látek používaných u lidí a u zvířat. Jenže ne na nich, ale na rostlinách. A právě v olomoucké laboratoři byli vědci schopní zjistit, jak je možné, že dokážou anestetika uspat i je.

6. prosinec 2017

Mikulášské nadělení

Katedra biofyziky byla letos velmi hodná, a tak dostala od Mikuláše krásnou a sladkou nadílku.

Mikuláš se kouknul na její publikační činnost a tak ani nemusela říkat básničku.

Autor: MikulášZobrazit celou aktualitu
25. září 2017

Běh s klokanem

Začátkem června se Katedra biofyziky vypravila na výjezdní seminář, jehož hlavním cílem jsou prezentace doktorandů v anglickém jazyce. Tento rok jsme změnili lokalitu a seminář se odehrál v Kunčicích u Starého Města. Přednášky byly prokládané různými sportovními aktivitami, turistikou, opalováním. Malou ochutnávku můžete vidět ve fotogalerii.

Vědě ZDAR

Naše doktorandka získala prestižní cenu Sanofi.

14. červen 2017

Věda v pohybu

Katedra biofyziky se na Vás těší v pátek 16.6. 2017 v budově přírodovědecké fakulty na veletrhu vědy a výzkumu.