Biofyzika je interdisciplinární obor na rozhraní fyziky, chemie a biologie. Studenti se učí porozumět základům moderních fyzikálních technik a aplikovat je ve studiu biologických systémů.
Katedra biofyziky (KBF) je garantem studia biofyziky na všech úrovních vysokoškolského studia (bakalářské, magisterské, doktorské). Studium probíhá v rámci dvou samostatných zaměření: Obecná biofyzika a Molekulární biofyzika. Absolventi mají praktické uplatnění v široké škále oborů, např. zdravotnictví, kriminalistice, farmacii, ekologii, zemědělství či potravinářství. Zároveň se mohou zapojit do základního i aplikovaného výzkumu fyzikálního, chemického, biologického či medicínského zaměření u nás i v zahraničí.
Výzkumným zaměřením KBF je studium struktury a funkce proteinových komplexů, reaktivních forem kyslíku v biologických systémech, studium biofyzikálních aspektů fyziologie rostlin a molekulární a buněčná farmakologie. KBF spolupracuje jak s domácími, tak se zahraničními pracovišti z Evropy i zámoří.
KBF propaguje biofyziku i mezi středoškoláky v rámci projektu Badatel.
Reklamní prezentaci KBF ve formě videoklipu (avi) můžete shlédnout zde.
Na těchto webových stránkách získáte informace o aktivitách KBF. Přejeme Vám příjemné prohlížení a věříme, že se k nám zase vrátíte!
Připravujeme novou stránku katedry v souladu se stylem stranek fakulty a univerzity. Tato nová stránka však jěště není plně funkční a není oficiální.
Přinášíme rozhovor s doktorem Pavlovičem o jeho úspěšném junorském projektu GA ČR „Regulace enzymatických aktivit v masožravých rostlinách“ a jeho nadšení pro masožravé rostliny obecně.
Naše doktorandka Mgr. Jana Jakšová publikovala článek o elektrické a jasmonátové signalizaci na stránkách nejstaršího stále vycházejícího českého přírodovědeckého časopisu Živa.
Naše laboratoř na KBF dlouhodobě spolupracuje s kolegy z Chemistry Department University of Warwick (UK) na výzkumu biologicky aktivních metalohelikátů mimikujících peptidy. Nedávno byla v prestižním časopise Chemical Science, vydávaném Královskou chemickou společností, uveřejněna studie vzniklá spoluprací týmů z University of Warwick, Biofyzikálního ústavu AVČR a naší laboratoře, která popisuje nové šroubovicové sloučeniny, působící podobným způsobem jako obranné bílkoviny přirozeně syntetizované mnoha bezobratlými, rostlinami a živočichy.
Bc Anastasiia Balukova získala v soutěži o Cenu rektora UP za nejlepší studentskou vědeckou práci druhé místo v oboru Biologie, za práci na publikaci Reactive oxygen species as a response to wounding: in vivo imaging in Arabidopsis thaliana, pod vedením doktora Prasada.
Gratulujeme!!!