Úvodní stránkaAktualityO katedřeZaměstnanciVybavení a službyFotogalerieKontakty

Vítejte na stránkách Katedry biofyziky

Biofyzika je interdisciplinární obor na rozhraní fyziky, chemie a biologie. Studenti se učí porozumět základům moderních fyzikálních technik a aplikovat je ve studiu biologických systémů. 

Katedra biofyziky (KBF) je garantem studia biofyziky na všech úrovních vysokoškolského studia (bakalářské, magisterské, doktorské). Studium probíhá v rámci dvou samostatných zaměření: Obecná biofyzika a Molekulární biofyzika. Absolventi mají praktické uplatnění v široké škále oborů, např. zdravotnictví, kriminalistice, farmacii, ekologii, zemědělství či potravinářství. Zároveň se mohou zapojit do základního i aplikovaného výzkumu fyzikálního, chemického, biologického či medicínského zaměření u nás i v zahraničí.

Výzkumným zaměřením KBF je studium stresů rostlin, tvorby reaktivních forem kyslíku v živých systémech, strukturně-funkčních vlastností nukleových kyselin a proteinů a studium lidského hlasu a funkce hlasivek. KBF spolupracuje jak s domácími, tak se zahraničními pracovišti z Evropy i zámoří.

KBF propaguje biofyziku i mezi středoškoláky v rámci projektu Badatel.

Reklamní prezentaci KBF ve formě videoklipu (avi) můžete shlédnout zde.

Na těchto webových stránkách získáte informace o všech aktivitách KBF. Přejeme Vám příjemné prohlížení a věříme, že se k nám zase vrátíte!

Aktuality

1. červenec 2019

Senescence na G4G


Začátkem června jsme se zúčastnili pátého ročníku olomoucké konference Green for Good (G4G), jejímž nosným tématem jsou významné globální výzvy související se zajištěním dostatečného množství potravin pro stále se rozrůstající lidskou populaci. Senescence, jejímž studiem se dlouhodobě zabýváme, je jedním z dějů, které negativně ovlivňují produkci některých hospodářsky významných plodin. Z tohoto důvodu se ve spolupráci s Oddělením chemické biologie a genetiky Centra regionu Haná zabýváme testováním biologického účinku nově připravených látek na bázi cytokininů, cytokininových arabinosidů. Z dosavadních výsledků vyplývá, že tyto látky mají v porovnání s klasickými cytokininy silnější jak antisenescenční, tak i ochranný účinek proti nejrůznějším stresům a zároveň postrádají výše zmíněné negativní vlastnosti, jsou tedy výbornými kandidáty pro využití v zemědělství.


Autor: Mgr. Zuzana Kučerová, Mgr. Marek Rác, Ph.D.Zobrazit celou aktualitu

Začátkem dubna se konala konference Regulatory Oxylipins v belgickém Ghentu. V pozvané přednášce jsem shrnul naše výsledky, které jsme získali za posledních pět let.


Autor: Doc., Mgr. Andrej Pavlovič, Ph.D.Zobrazit celou aktualitu
29. květen 2019

2. místo SOČ


Studentka Gymnázia Šternberk, Karolína Letochová, získala pod vedením prof. Ilíka druhé místo v krajském kole SOČ obor 04. Biologie za svou práci s názvem "Detekce bikarbonátového efektu ve fotosystému II pomocí termoluminiscence chlorofylu".

GRATULUJEME!


Ptali jsme se RNDr. Jana Švece, Ph.D. et Ph.D čím se aktuálně zabývá:

16. dubna jsme oslavili Světový den hlasu - k této příležitosti jsem měl v Českém rozhlase povídání, které si lze poslechnout ze záznamu na https://olomouc.rozhlas.cz/jan-svec-kdyz-clovek-chrapti-tak-je-priznak-ze-je-neco-v-neporadku-7902846

Hned další týden nás v naší laboratoři pro výzkum hlasu navštívila zpěvačka a hlasová pedagožka Lisa Popeil z USA, se kterou jsme studovali co dělají její hlasivky, když zpívá různými hlasovými styly. Lisa Popeil má svoji vlastní školu zpěvu (viz https://www.popeil.com/) a je schopna vytvořit různé typy hlasů (např. muzikálový styl nebo operní styl) na identických tónech. Přitom doposud není zcela objasněno, jakým způsobem se to přesně na hlasivkách dá docílit. Použili jsme vysokofrekvenční kameru, abychom co zachytili i ty nejpodrobnější detaily kmitů hlasivek a náš doktorand Hugo Lehoux bude nyní záznamy analyzovat. Kromě toho jsme se dozvěděli, jaké to bylo, když spolupracovala s legendárním hudebníkem Frankem Zappou.

Dne 14 května proběhla veřejná habilitační přednáška na téma "Jak vzniká lidský hlas?".


Autor: RNDr. Jan G. Švec, Ph.D. et Ph.D.Zobrazit celou aktualitu
1 2 3 4 5 6 ... 14

Katedra biofyziky

Přírodovědecká fakulta

Univerzita Palackého v Olomouci

© 2011 Katedra biofyziky
Vyrobil: Tvorba www stránek | Artprodesign.com