Úvodní stránkaAktualityO katedřeZaměstnanciVybavení a službyFotogalerieKontakty

Vítejte na stránkách Katedry biofyziky

Biofyzika je interdisciplinární obor na rozhraní fyziky, chemie a biologie. Studenti se učí porozumět základům moderních fyzikálních technik a aplikovat je ve studiu biologických systémů. 

Katedra biofyziky (KBF) je garantem studia biofyziky na všech úrovních vysokoškolského studia (bakalářské, magisterské, doktorské). Studium probíhá v rámci dvou samostatných zaměření: Obecná biofyzika a Molekulární biofyzika. Absolventi mají praktické uplatnění v široké škále oborů, např. zdravotnictví, kriminalistice, farmacii, ekologii, zemědělství či potravinářství. Zároveň se mohou zapojit do základního i aplikovaného výzkumu fyzikálního, chemického, biologického či medicínského zaměření u nás i v zahraničí.

Výzkumným zaměřením KBF je studium stresů rostlin, tvorby reaktivních forem kyslíku v živých systémech, strukturně-funkčních vlastností nukleových kyselin a proteinů a studium lidského hlasu a funkce hlasivek. KBF spolupracuje jak s domácími, tak se zahraničními pracovišti z Evropy i zámoří.

KBF propaguje biofyziku i mezi středoškoláky v rámci projektu Badatel.

Reklamní prezentaci KBF ve formě videoklipu (avi) můžete shlédnout zde.

Na těchto webových stránkách získáte informace o všech aktivitách KBF. Přejeme Vám příjemné prohlížení a věříme, že se k nám zase vrátíte!

Aktuality

Dne 6.6. byl profesor Nauš, dlouholetý člen Katedry biofyziky, jmenován novým emeritním profesorem Univerzity Palackého. Toto ocenění získal jako výraz uznání odborných a lidských kvalit. 


Odhalujeme tajemství masožravých rostlin, které Charlesi Darwinovi nedaly spát. Novinky ze světa masožravých rostlin a o tom, jak se zelení predátoři vyvinuli, si můžete přečíst zde.


Autor: Doc. Mgr. Andrej Pavlovič, Ph.D.Zobrazit celou aktualitu

Naší kolegové, Dušan Lazár a Ladislav Nebdal, získali grant z programu Horizon Europe v rámcí výzvy European Innovation Council (EIC) Pathfinder Open. Tato výzva je určena pro projekty typu „high rics, high gain“. V projektu s akronymem DREAM, který se zabývá regulací fotosyntézy, budou naší kolegové spolupracovat s vědci z Francie, Německa a Nizozemí. Více informací o projektu lze získat z článku v UP Žurnálu zde.


6. říjen 2021

FameLab - Talking Science


Mezi deset nejlepších účastníků letošního českého finále soutěže FameLab - Talking Science se probojovala i naše studentka Bc. Nina Kadášová, která se kromě oboru Molekulární biofyzika na přírodovědecké fakultě venuje také oboru Všeobecné lékařství na lékařské fakultě. Pro svou prezentaci si zvolila téma: „Ako zvládať stres podľa rastlín“.

 

Gratulujeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci!


1 2 3 ... 16

Katedra biofyziky

Přírodovědecká fakulta

Univerzita Palackého v Olomouci

© 2011 Katedra biofyziky
Vyrobil: Tvorba www stránek | Artprodesign.com